blokNezaradenépre deti-rozprávkyrozprávky

Recenzia na knihu „Záhada knižnice na konci ulice“ od Petra Janovička

Tety knihovníčky a záhada stratených písmen

Tri duchaplné pracovníčky knižnice Kveta, Beta a Veta, spoločne s malými čitateľmi Dorotkou a Martinom pátrajú po príčinách zvláštnej pandémie. Na svete totiž zmizli z kníh všetky písmenká a slová. Ako táto detektívka pre malých čitateľov dopadne, sa dozviete v napínavej knižke Kristíny Baluchovej s názvom „Záhada knižnice na konci ulice“.

Pre knihovníka, ktorý sa vyše 15 rokov pohyboval medzi knižnými regálmi, je rozprávková kniha „Záhada knižnice na konci ulice“ slovenskej autorky Kristíny Baluchovej lahôdkou. Jej hlavnými hrdinkami sú totiž tri tety knihovníčky, ktoré zachraňujú svet.

Istého 29. februára sa totiž v malej knižnici na konci ulice s presne 3000 knihami stala zvláštna vec. Počas besedy o knihe jeden chlapec prehlásil, že knihy sú zbytočné, veď deti majú namiesto nich počítače, tablety a mobily. Medzi deťmi sa strhla hádka a vonku divoká búrka. Deti sa vrátili do školy a tety knihovníčky osameli. Hútali, či azda ich knižnica nie je prekliata, keď k nim skoro nik nechodí a deti už ani nechcú čítať knihy.

S hrôzou potom zistia, že knihy sa žiaľ viac čítať nedajú, lebo z nich zmizli nielen jednotlivé písmenká, ale úplne všetky slová. A ukáže sa, že sa to netýka iba ich knižnice, ale úplne celého sveta! Je to akási pandémia, ktorá vymazala po celom svete texty knižiek. Pre tety, ktoré knihy milujú, je to šok. Našťastie sa s tým však dá čosi robiť. Od knižného škriatka dostanú nápovedu s hádankou, ktorá im môže pomôcť zachrániť knihy. K pátraniu sa pridáva „Martin z cintorína“ spolu so svojim otcom, ktorý je policajným detektívom aj jeho kamarátka Dorotka. Osud sveta zrazu leží na ich pleciach…

       

Spisovateľka Kristína Baluchová je vyštudovaná psychologička, ale pracovala napríklad aj ako letuška a žila v exotických krajinách. Skúsenosti z tejto životnej etapy využila vo svojej tvorbe pre dospelých. Gro jej tvorby ale predstavuje literatúra pre deti, ktorá ju opakovane zaviala na čítačky a besedy po slovenských knižniciach. Zážitky odtiaľto jej možno boli inšpiráciou pre knižku, ktorá sa v jednej knižnici odohráva.

Kniha „Záhada knižnice na konci ulice“ nie je len detskou detektívkou. Je tiež veselá a hravá. A to nielen vďaka nápaditým obrázkom uznávanej umelkyne Hedvigy Gutierrez, ktorá knihu ilustrovala. Hravým je aj text knižky a vety typu: „Čo? Že v Malej Ide býva pani Ida Veľká?“

Kniha malým čitateľkám i čitateľom však prináša aj poučenie. Vystríha pred neoverenými informáciami na internete a pripomína, aké dôležité sú knihy pre náš život. Nielen pre vzdelávanie, ale aj ako zdroj poučenia, či nástroj oddychu. Mladým čitateľom tiež ukazuje prostredie knižnice a približuje prácu a poslanie knihovníkov, ktorí sú žiaľ trochu zaznávanou a málo ohodnotenou profesiou.

Rozprávková detektívka „Záhada knižnice na konci ulice“ je milou a hravou knižkou, ktorá poteší nielen malých čitateľov, ale myslím, že pobaví aj ich rodičov. Na záver autorka zaradila otázky o deji knihy a čítaní. Pridala tiež informácie o slovenských knižniciach.

Knižku s radosťou všetkým odporúčam.

 

Peter Janoviček je pôvodným povolaním knihovník. V súčasnosti pôsobí ako publicista a knižný autor. Spolupracuje s OZ Bratislavské rožky, mesačníkom Doma v záhrade a týždenníkom Týždeň.