Knihy

Kapitán Padák & Straty a nálezy (2016)

Zatúžili ste niekedy lietať? Ľahká pomoc! Kapitán Padák vás pozýva na palubu Boeingu 737, ale predovšetkým na nevyspytateľný výlet okolo našej planéty. Okrem nových informácií o ovládaní ťažkého stroja vo výške niekoľko tisíc stôp sa dozviete čo-to o cestovaní v čase, fyzikálnych javoch v praxi a naučíte sa používať leteckú abecedu. Prvá zo série kníh pre mládež i dospelých o dobrodružstvách kapitána Padáka niektorým pripomenie poľského hrdinu podobného kalibru z minulého storočia – pána Tragáčika. Daniel Padák, jeho sestra Eva so smiešnou prezývkou z detstva, dávny kamarát Peter Kufor (dobrodruh na plný úväzok), no predovšetkým neterka Ivanka (ako inak: pomenovaná po bratislavskom letisku) – to sú hrdinovia jesenného príbehu, vďaka ktorým sa budete premiestnovať rôznymi zemepisnými dĺžkami, šírkami i letovými hladinami.

Kamoši z vypáraného svetra (2015)

Kto a čo všetko nemusí skončiť na smetisku...? Ako vznikla knižka o postavičkách z vypáraného svetra?
Arteterapeutka Broňa Plešková uháčkovala zo zbytkových priadzí 15 unikátnych postavičiek. Ich osudy vytvorila básničkami spisovateľka Kristína Baluchová a ilustrácie vytvoril Ondrej Sova, ktorý veselo premenil “smetisko” na výstavisko.
Ružena Nabrúsená, Cestovateľ, Čmeliak Fúzač, Fúzoústa Zvonivá....toto všetko sú príbehy, ktoré vznikli z vypáraného svetra. Na prvý pohľad zbytkové, zbytočné materiály sa premenili na skutočné osobnosti, ktoré deti i dospelých zabavia, a možno ich i niečo naučia. Napríklad to, že práve v tomto momente, aj keď o tom neviete, sa na vás niekto usmieva! Kúpou tejto knihy ste priamo podporili existenciu OZ P(L)UTO.

Ako kaluže (2014)

Útla zbierka intímnej lyriky je zdobená fotografiami Romana Ferstla, autorkinho dlhoročného priateľa.

Let 365 (2013)

Skúsený pilot nastupuje ako pasažier na palubu Airbusu. Počas letu medzi Dubajom a Lagosom, sa stáva svedkom nepríjemného incidentu. Vtedy ešte netuší, ako nebezpečne blízko má tragický osud neznámej ženy k osudu jeho vlastnej dcéry. A on tam nie je, aby ju zachránil. Nikdy tam celkom nebol... Citlivá dráma je plná melanchólie, tak príznačnej pre duše cestovateľov.

Lietam v tom tiež (2011)

Leonardo da Vinci povedal, že ak sa človek naučí lietať, už nikdy nebude chodiť po svete a dívať sa na zem. Lietam v tom tiež je nostalgickým románon, mapujúcim príbeh letušky už neexistujúcich aeroliniek Sky Europe Airlines.
Do obchodu (E-kniha)

O autorke…

Narodila som sa 5.apríla 1983 v Kežmarku, vyštudovala som osemročné gymnázium P.O. Hviezdoslava so zameraním na živé jazyky a jednoodborovú psychológiu na Filozofickej fakulte UCM v Trnave. V roku 2014 som ukončila psychoterapeutický výcvik (kognitívno –behaviorálny smer), absolvovala kurzy z oblasti personálneho manažmentu či krátky pobyt v budhistickom kláštore v Nepále. Pracovala som päť rokov ako letuška, po ukončení VŠ som pôsobila v oblasti ľudských zdrojov, a čiastočne ako psychologička v sociálnej sfére a. V roku 2011 som založila občianske združenie P(L)UTO www.ozpluto.sk , ktoré sa zameriavalo na sociálnu inklúziu a podporu ľudí s hendikepom. V roku 2014 som sa presťahovala do Spojených Arabských Emirátov, kde sa mi minulý rok narodilo krásne dievčatko menom Vilma. Na materskej „dovolenke“ sa naďalej venujem písaniu. Okrem literatúry mám rada hudbu, jogu, vodné plochy a samozrejme lietanie - môj dedo, strýko aj manžel boli piloti, asi aj preto sa väčšina mojej tvorby odohráva niekoľko tisíc stôp nad zemským povrchom... tak vitajte na palube!

O plute

„Keď človeka nik nehladí, začne mu vyschýnať miecha.“
Eric Berne

Snívam o slobode a planéte Zem, kde sa mi ľahšie dýcha. Kde my ľudia budeme k sebe lepší, slušnejší, priateľskejší, že si budeme viac užívať prítomnosť, že dokážeme poľudštiť ľudstvo.
V roku 2011 som založila malé občianske združenie P(l)uto, viac info na www.ozpluto.sk , ktoré podporuje kreatívnu tvorbu ľudí s hendikepom a tým šíri myšlienku sociálnej inklúzie. Na konte máme viacero unikátnych projektov – ušitie rukavičiek v Domove sociálnych služieb v Stupave, šiat pod taktovkou známeho dizajnéra Borisa Hanečku v chránenej dielni Dom Svitania či zásteriek v spolupráci s OZ Bol raz jeden človek, projekt charitatívneho kalendáru či arteterapeutickej knižky Kamoši z vypáraného svetra, a mnohých iných. V roku 2014 sme otvorili charitatívny obchodík Plutošop, kde sme 2,5 roka prezentovali výrobky približne 25-tich chránených dielní, domovov sociálnych služieb a iných občianskych združení z celého Slovenska, a prvý rok zamestnávali dievčatá z azylových domov. Pokúšali sme sa o experiment pracovať bez masívneho sponzoringu; naše aktivity boli založené na dobrovoľníctve, dobrej vôli darcov a na honorári z mojich literárnych aktivít.
Momentálne sú aktivity združenia pozastavené, ale verím, že ešte raz chytíme druhý dych.

Všetkých, čo nám držali palce, srdečne pozdravujem a nahlas volám jedno veľké ĎAKUJEM.
Kristína